11
Eki
2018
0

Endüstriyel Kenevir İnisiyatifi, Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası-Mart2018

Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odasının (KATSO) ev sahipliğinde Endüstriyel Kenevir İnisiyatifi’nce düzenlenen “Kendir Paneli”, İstanbul ve Samsundan gelen bilim adamlarının, Kastamonu Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nün, Kastamonu meslek odaları ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin ve çiftçilerin katılımlarıyla yapıldı.

KATSO Başkanı Selçuk Arslan, “Kendir ekimi yapıldığı dönemde Marsilya’ya, Liverpool’aİspanya’ya kadar dünyanın birçok noktasına kendir ihracatı yapıyorduk. O eski ışıltılı günlerimize yeniden dönmeyi umut ediyoruz ve bu doğrultuda çalışıyoruz. Kendir ekimi, köye dönüş projesidir ” dedi.

Dr. Yalçın Koçak, “Kendir günümüzde 50 binin üzerinde mamule girdi olabilecek bir hammaddedir. Kendir ekimi, köye dönüş projesidir” değerlendirmesinde bulundu.

Samsun 19 Mayıs Üniversitesi’nden Doç.Dr Selim Aytaç, Dr. Mehmet Dok, Prof Dr. Ali Kemal Ayan kendiri tarım, endüstri, ekonomi ve sosyal açıdan irdelediler.

Türkiye Kendir Enstitüsü Başkanı Dr.Erdem Ulaş, Kendir’den polimer ve biopolimer ürünlerinin üretimini, 40 Milyar dolarlık Türkiye plastik sektörünü ve plastik bazlı tüm hammaddelerin kendirden yapılabileceğini, Türkiye’deki tarım alanlarının sadece %8’ine kenevir ekimi ile hali hazırda 30Milyon ton petrol ithalatımıza  gerek kalmadan petrol yerine tüm biyodizelin kenevirden üretileceğini ve biyokütle ile elektrik üretiminin safhalarını anlattı.

Girişimci yatırımcı, iş adamı Emir Polat ve kenevir araştırmacısı yazar Dr.İsmail Tokalak kendirin tekstil sektöründe kullanımını, yaprağından yağ yapımını, tohumundan yapılan besinleri, inşaat ve otomotiv sektöründe kullanım alanları ile ilgili sunumlar yaptı.

Kastamonu Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Osman Yaman, kendir ekimi üzerine açıklamada bulunarak, “Ülkemizde kendir ekimine izin verilen 19 ilden biri Kastamonu’dur. Çiftçilerimizin ekim izin başvuru süresi 1 Nisan’da bitiyor. Önümüzdeki hafta başvuruda bulunmaları halinde gerekli izin işlemlerini yapabiliriz” dedi.

Kastamonu Ziraat Odası Başkanı Mehmet Butur, “Çiftçi alıcısını bildiği, alım ve fiyat garantisini gördüğü takdirde kendir eker. Kendiri unutmadık” dedi.

Ticaret Borsası Başkan Yardımcısı Serdar İzbeli, “Kastamonu’da büyük potansiyel var, yeter ki emek verelim” dedi.

Kastamonu eski milletvekili Mehmet Yıldırım, örnek olmak amacıyla 4 dönüm tarlaya kendir ekeceğini, takas yoluyla aldığı kendir tohumuyla büyük mutluluk yaşadığını vurgulayarak şöyle dedi:

10 bin ton kendir üreten bir Kastamonu vardı. Kendir sayesinde asla parasız kalmayan bir çiftçi vardı. Kimse harçlıksız kalmayacak artık. Azık yeniden geliyor. Gözün aydın Kastamonu!

Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethi sırasında Haliç’ten gemilerin kızaklarla çekildiği urganların yapımında kullanılan Taşköprü ilçesinde yetişen kendir, coğrafya ve tarih sayfalarından silinme tehlikesiyle karşı karşıya kalmış, Taşköprü’de bulunan Kendir Fabrikasının kapanması ve ardından Seka Kağıt Fabrikasının özelleşmesinin ardından bölgede kendir ekimi tamamen durmuştu. Hanönü ilçesinde yaşayan Fatma Topuz adlı kadın girişimci de evinin altına kurduğu küçük bir atölye ile kendirden yapılan ürünler üretmeye başlayarak yurt dışına ihraç etme durumuna geldi.
Uzun yıllardır bölgede ekimi dahi yapılmayan kendirden çeşitli ürünler yaparak yurt dışına ihrac etmeye başlandığını söyleyen Fatma Topuz, geçen yıl Samsun Vezirköprü ilçesinde kendir ekimi yaptırdığını, bu sene Hanönü ilçesinde vatandaşlardan kiraladığı 40 dönüm tarlaya kendir ekimi yaptırdığını ifade etti. Evinin altındaki dükkanda kurmuş olduğu atölyede üretim yaptığını anlatan Topuz, 7 kişiyi de iş sahibi yaptı. Topuz ayrıca, 1000 metrekare alan bulunan bir yere 30 kişinin istihdam edileceği kapalı bir iş yeri kurmak istediğini, fakat şimdiye kadar 2 kere müracaat etmesine rağmen Kastamonu’da kendir ekimi yapılmadığı için ruhsat alamadığını kaydetti.

 

Cevap Bırakın