15
Ağu
2019
0

Konya Çatalhöyük’te Dünyanın İlk; Türk Kenevirinden Bebek Kundağı Bulundu

Halen Kitaplarında bu nebata Hint Keneviri diyen Akademisyenlere hitaben; Hint Kenevirinin aslen Türk Keneviri olduğu Konya’nın Çatalhöyük ilçesinde yapılan Arkeolojik kazılar sonrası tekrar tescillendi.

9.000 bin yıl öncesine ait, Dünyanın ilk Kenevir dokumalı bebek kundağı halindeki kumaş, bir evde bebeğin etrafına sarılı halde bulundu.

Türkiye’deki antik Çatalhöyük kentinde yapılan en son kazı çalışmaları, yanmış bir evin zeminde bir bebek iskeleti etrafına sarılmış bulunan dünyanın ilk kenevir dokumasını ortaya koydu.

Çatalhöyük şehri, bugüne kadar bulunan en büyük ve en iyi korunmuş Neolitik alandır. Dünya halkının çoğunun göçebe avcı-toplayıcı olduğu bir dönemde, Çatalhöyük, 10.000 kişilik kalabalık bir şehirdi. Bir UNESCO Dünya Mirası Alanı olarak adlandırılan, insan Prehistoryası’nı anlamak için en iyi yerlerden biri olarak bilinir.

9.000 yıl geriye uzanan Kenevir, 22 farklı ülkeden 120 kişinin katıldığı en son kazıların bir parçası olarak bulundu ve özellikle yüksek koruma seviyesi nedeniyle sezonun en çarpıcı bulgularından biriydi.

Çatalhöyük’te bulunan kenevir dokumalı kumaş.

“Yangın, binanın zeminini ve platformlarını ısıtdı ve bir fırınlama etkisi yarattı. Bu nedenle yer altındaki parçalar ve bu kumaş parçası şimdiye kadar korunmuştur. Laboratuardaki incelemeler, bu kumaş parçasının kenevirle örtüldüğünü gösteriyor ”dedi. “Bu dünyada bir ilk ve en iyi korunmuş örneklerden biri.”

Kenevir, kenevir bitkisinin ve liflerinin, yağının ve çekirdeği içeren ürünlerinin yüksek büyüyen çeşitleri için yaygın olarak kullanılan bir terimdir. Kenevir lifi, ipten kumaşlara ve hatta yelken tuvallerine kadar uzanan parçalar için tarih boyunca yaygın olarak kullanılmıştır. Hodder, keten parçasının doğu Akdeniz’den Orta Anadolu’dan geldiğine ve ticarette kullanılan kenevirin bir kanıtı olabileceğine inanıyor.

Kenevir, 12.000 yıldan uzun bir süredir birçok medeniyet tarafından yetiştirilmektedir. Ancak, en son keşfedilene kadar, kenevir lifi en eski kanıtı, MÖ 5. binyıla kadar uzanan Çin’deki Yangshao çanak çömleklerinde bulunan izlerden geldi. Çinliler daha sonra kıyafetleri, ayakkabıları, ipleri ve erken bir kağıt türünü yapmak için kenevir kullandılar. Klasik Yunan tarihçi Herodot (M.Ö. 480), Scythia sakinlerinin sık sık hem ritüel olarak hem de kendi zevkli rekreasyonları için kenevir tohumu dumanı buharlarını soluyacağını bildirdi. Türkiye’de Çatalhöyük sakinlerinin Esrar bitkisinin daha ‘rekreasyonel kullanımlarını’ keşfedip keşfetmedikleri bilinmemektedir.

 

https://www.ancient-origins.net/news-history-archaeology/first-hemp-weaved-fabric-world-found-wrapped-around-baby-9000-year-old

1 Yanıt

  1. reis karapınar

    40 da alan kenevir ektim. bu yıl hasat yapmakta zorlandık. gelecek yıl 257 da alanda kenevir ekmeyi düşünüyoruz. Ama bir sorunumuz var. hasatı nasıl yapacağız. hasat için makinalarınız var mı

Cevap Bırakın