Endüstriyel Kenevir Çalıştayı-Karadeniz Tarımsal Araştırmalar Enstitüsü, Samsun
11 Ekim 2018

ASAM Kendir Enstitüsü faaliyetleri çerçevesinde hükümete bildirilen Kenevir gerçeği ve gerçek köye dönüş projesi kapsamında T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı resmi olarak bu konunun ele alınmasını istemiş ve faaliyetlerin raporlaşmasını talep etmiştir.

2-3 Mayıs 2018 tarihlerinde ASAM Kendir Enstitüsü Başkanlığı talepleri ile, Karadeniz Tarımsal Araştırmalar Enstitüsü koordinatörlüğünde Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü (BÜGEM), Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM), Ondokuz Mayıs Üniversitesi ve Samsun Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle “Endüstriyel Kenevir Gerçeği” paneli düzenlenmiştir.

Panel, yasal olarak keneviri yetiştirme izni verilen 19 ilin Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlükleri temsilcileri, üniversiteler, özel sektör, sivil toplum kuruluşlarından yaklaşık 300 kişinin katılımı ile gerçekleştirilmiştir.  Panelde 9 panelist tarafından kenevir farklı yönleriyle ele alındı.

Panelin ilk gününde; TAGEM Tarla Bitkileri Araştırmaları Daire Başkanı Dr. Yusuf ARSLAN tarafından yönetilen I. Oturumda;  BÜGEM’den Ali ULUKÜTÜK “Kenevir Yetiştiriciliği ve Kontrolü Hakkındaki Mevzuatlar”, Karadeniz Tarımsal Araştırmalar Enstitüsü Enerji Tarımı Araştırma Merkezi Başkanı Mustafa ACAR “Ülkemizdeki Kenevir Çalışmaları ve Yenilenebilir Enerji Kaynağı Olarak Kullanımı”, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Selim AYTAÇ Endüstriyel Kenevir Gerçeği ve Ülkemizdeki Durum“, ASAM  Kendir Enstitüsü Başkanı Erdem ULAŞ “Kenevirden Biyodizel Elde Edilmesi”,  Ondokuz Mayıs Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Kemal AYAN tarafından yönetilen II. Oturumda; MAYTEKS Örme Sanayi ve Ticaret A.Ş. yetkilisi Nebahat KILIÇ “Kenevir – Tekstil – Sürdürülebilirlik”, Yalova Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Ozan TOPRAKÇI “Kenevirden Biyopolimer Eldesi ve Kullanım Alanları”Dr. Yalçın KOÇAK tarafından yönetilen II. Oturumda; İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şükrü KARATAŞ Sanayii Kenevir Yağının Elde Edilmesi ve Besleyici Özellikleri”, İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Dursun KIRBAŞ “Kenevirin Sağlık Alanında Kullanılabilme Olanakları”, Samsun İl Jandarma Komutanlığı Narkotik Uzmanı  Erdinç KÖSE “Ülkemizdeki Yasadışı Kenevir Üretimi ve Boyutları” konularında detaylı sunumlar yaparak, endüstriyel kenevir gerçeğini, 50.000 sanayii ürünü ve tıp alanlarında kullanımını ele almışlardır. Geniş katılım ve haber kaynakları verilerine göre en çok okunan haberlerden olan güncel kenevir gelişmeleri listelerde yer almıştır.

Panelin ikinci gününde, Samsun’un Vezirköprü İlçesi, Narlısaray Köyünde kenevir ekili tarlalar gezilip, yerinde incelemeler ve bilgilendirmeler yapılmıştır.

Yok olma noktasına gelen milli ve yerli tohumumuzu tekrar üretmek zorundayız. Elimizde sadece 260kg. yerli tohumumuz vardır ve 2018 yılında tüm tohum ekilmiştir. Eylül başına kadar hasad yapılacak ve 1,5 ton civarında tohum elde edilmesi planlanmaktadır. Bir zamanlar binlerce ton istihsali olan kenevirin yeniden öncelikle 19 ilde ekimi ve daha sonra mevzuatların genişlemesi ile birçok ilde denetimli ve endüstriyel kullanım için ekimi çalışmaları panel sonrası hız kazanmıştır.

Son Haberler

Türkiye’nin İlk Kenevir Ekmeği MANNA NAN-I AZİZ
Tekirdağ Ar-Ge Amaçlı Ekim Görüşmeleri
Bunun adı Hint keneviri değil Türk Keneviridir malımıza sahip çıkalım…
Konya Çatalhöyük’te Dünyanın İlk; Türk Kenevirinden Bebek Kundağı Bulundu
KENTÜRK 0-23 KENEVİR HASAT MAKİNASI
Her Kenevirden Korkmayın

Her Kenevirden Korkmayın

17 Haziran / 2019
Kenevir üretiminde cumhurbaşkanımız ve kadınlarımız el ele…
Kadınlarımız keneviri sevdi
Kenevirin Üretimine İlişkin Tarımsal Politikalar Yeniden Şekillendiriliyor
Kastamonu Kendir Şenliği 06.04.2019
Kenevir neden geleceğimizin bir parçası oldu?
Kenevirden İnsan ve hayvanlar için yiyecekler
18 Aylık Ömrü Kalan David Hibbitt, Kanseri Kenevir Yağı ile Yendi!
Doktorların 9 Ay Ömür Biçtiği Adam, Kenevir Yağı ile Kurtuldu
Kenevir Yağı 90 Gün İçinde Tümörleri Öldüren Bir Reçete
İnsan Bedeni Kenevir Bileşenlerini Kullanmak Üzere Tasarlanmıştır
Bürokrasi ihraç üründe kapıyı açmıyor, üç ülke bize mal vermiyor… Kenevir tohumumuz yok
EL DEZENFEKTAN MAKİNESİ
TECHNOARGE Tarafından %100 Kenevirden (Sıfır Atık) File Üretimi Başladı
Türkiye’de Kenevirden Biyolojik Virüsleri Tespit Edebilen ULV & X-RAY ve Dezenfeksiyon Cihazı Yapıldı
ZEYTİNYAĞLI YİYEMEM AMAN” türküsünün acı gerçeği;
Kenevirin Yakın Tarihi ve Bilinmeyen 18 Gerçeği
Çedene tek başına havadan fosforu alıp toprağa verebilen tek bitkidir.
Endüstriyel Kenevir İnisiyatifi, Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası-Mart2018
Kenevirden Kağıt/Karton İstihsali ve Milli Kazanım Modeli