Endüstriyel Kenevir İnisiyatifi, Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası-Mart2018
11 Ekim 2018

Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odasının (KATSO) ev sahipliğinde Endüstriyel Kenevir İnisiyatifi’nce düzenlenen “Kendir Paneli”, İstanbul ve Samsundan gelen bilim adamlarının, Kastamonu Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nün, Kastamonu meslek odaları ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin ve çiftçilerin katılımlarıyla yapıldı.

KATSO Başkanı Selçuk Arslan, “Kendir ekimi yapıldığı dönemde Marsilya’ya, Liverpool’aİspanya’ya kadar dünyanın birçok noktasına kendir ihracatı yapıyorduk. O eski ışıltılı günlerimize yeniden dönmeyi umut ediyoruz ve bu doğrultuda çalışıyoruz. Kendir ekimi, köye dönüş projesidir ” dedi.

Dr. Yalçın Koçak, “Kendir günümüzde 50 binin üzerinde mamule girdi olabilecek bir hammaddedir. Kendir ekimi, köye dönüş projesidir” değerlendirmesinde bulundu.

Samsun 19 Mayıs Üniversitesi’nden Doç.Dr Selim Aytaç, Dr. Mehmet Dok, Prof Dr. Ali Kemal Ayan kendiri tarım, endüstri, ekonomi ve sosyal açıdan irdelediler.

Türkiye Kendir Enstitüsü Başkanı Dr.Erdem Ulaş, Kendir’den polimer ve biopolimer ürünlerinin üretimini, 40 Milyar dolarlık Türkiye plastik sektörünü ve plastik bazlı tüm hammaddelerin kendirden yapılabileceğini, Türkiye’deki tarım alanlarının sadece %8’ine kenevir ekimi ile hali hazırda 30Milyon ton petrol ithalatımıza  gerek kalmadan petrol yerine tüm biyodizelin kenevirden üretileceğini ve biyokütle ile elektrik üretiminin safhalarını anlattı.

Girişimci yatırımcı, iş adamı Emir Polat ve kenevir araştırmacısı yazar Dr.İsmail Tokalak kendirin tekstil sektöründe kullanımını, yaprağından yağ yapımını, tohumundan yapılan besinleri, inşaat ve otomotiv sektöründe kullanım alanları ile ilgili sunumlar yaptı.

Kastamonu Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Osman Yaman, kendir ekimi üzerine açıklamada bulunarak, “Ülkemizde kendir ekimine izin verilen 19 ilden biri Kastamonu’dur. Çiftçilerimizin ekim izin başvuru süresi 1 Nisan’da bitiyor. Önümüzdeki hafta başvuruda bulunmaları halinde gerekli izin işlemlerini yapabiliriz” dedi.

Kastamonu Ziraat Odası Başkanı Mehmet Butur, “Çiftçi alıcısını bildiği, alım ve fiyat garantisini gördüğü takdirde kendir eker. Kendiri unutmadık” dedi.

Ticaret Borsası Başkan Yardımcısı Serdar İzbeli, “Kastamonu’da büyük potansiyel var, yeter ki emek verelim” dedi.

Kastamonu eski milletvekili Mehmet Yıldırım, örnek olmak amacıyla 4 dönüm tarlaya kendir ekeceğini, takas yoluyla aldığı kendir tohumuyla büyük mutluluk yaşadığını vurgulayarak şöyle dedi:

10 bin ton kendir üreten bir Kastamonu vardı. Kendir sayesinde asla parasız kalmayan bir çiftçi vardı. Kimse harçlıksız kalmayacak artık. Azık yeniden geliyor. Gözün aydın Kastamonu!

Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethi sırasında Haliç’ten gemilerin kızaklarla çekildiği urganların yapımında kullanılan Taşköprü ilçesinde yetişen kendir, coğrafya ve tarih sayfalarından silinme tehlikesiyle karşı karşıya kalmış, Taşköprü’de bulunan Kendir Fabrikasının kapanması ve ardından Seka Kağıt Fabrikasının özelleşmesinin ardından bölgede kendir ekimi tamamen durmuştu. Hanönü ilçesinde yaşayan Fatma Topuz adlı kadın girişimci de evinin altına kurduğu küçük bir atölye ile kendirden yapılan ürünler üretmeye başlayarak yurt dışına ihraç etme durumuna geldi.
Uzun yıllardır bölgede ekimi dahi yapılmayan kendirden çeşitli ürünler yaparak yurt dışına ihrac etmeye başlandığını söyleyen Fatma Topuz, geçen yıl Samsun Vezirköprü ilçesinde kendir ekimi yaptırdığını, bu sene Hanönü ilçesinde vatandaşlardan kiraladığı 40 dönüm tarlaya kendir ekimi yaptırdığını ifade etti. Evinin altındaki dükkanda kurmuş olduğu atölyede üretim yaptığını anlatan Topuz, 7 kişiyi de iş sahibi yaptı. Topuz ayrıca, 1000 metrekare alan bulunan bir yere 30 kişinin istihdam edileceği kapalı bir iş yeri kurmak istediğini, fakat şimdiye kadar 2 kere müracaat etmesine rağmen Kastamonu’da kendir ekimi yapılmadığı için ruhsat alamadığını kaydetti.

Son Haberler

Türkiye’nin İlk Kenevir Ekmeği MANNA NAN-I AZİZ
Tekirdağ Ar-Ge Amaçlı Ekim Görüşmeleri
Bunun adı Hint keneviri değil Türk Keneviridir malımıza sahip çıkalım…
Konya Çatalhöyük’te Dünyanın İlk; Türk Kenevirinden Bebek Kundağı Bulundu
KENTÜRK 0-23 KENEVİR HASAT MAKİNASI
Her Kenevirden Korkmayın

Her Kenevirden Korkmayın

17 Haziran / 2019
Kenevir üretiminde cumhurbaşkanımız ve kadınlarımız el ele…
Kadınlarımız keneviri sevdi
Kenevirin Üretimine İlişkin Tarımsal Politikalar Yeniden Şekillendiriliyor
Kastamonu Kendir Şenliği 06.04.2019
Kenevir neden geleceğimizin bir parçası oldu?
Kenevirden İnsan ve hayvanlar için yiyecekler
18 Aylık Ömrü Kalan David Hibbitt, Kanseri Kenevir Yağı ile Yendi!
Doktorların 9 Ay Ömür Biçtiği Adam, Kenevir Yağı ile Kurtuldu
Kenevir Yağı 90 Gün İçinde Tümörleri Öldüren Bir Reçete
İnsan Bedeni Kenevir Bileşenlerini Kullanmak Üzere Tasarlanmıştır
Bürokrasi ihraç üründe kapıyı açmıyor, üç ülke bize mal vermiyor… Kenevir tohumumuz yok
EL DEZENFEKTAN MAKİNESİ
TECHNOARGE Tarafından %100 Kenevirden (Sıfır Atık) File Üretimi Başladı
Türkiye’de Kenevirden Biyolojik Virüsleri Tespit Edebilen ULV & X-RAY ve Dezenfeksiyon Cihazı Yapıldı
ZEYTİNYAĞLI YİYEMEM AMAN” türküsünün acı gerçeği;
Kenevirin Yakın Tarihi ve Bilinmeyen 18 Gerçeği
Çedene tek başına havadan fosforu alıp toprağa verebilen tek bitkidir.
Endüstriyel Kenevir Çalıştayı-Karadeniz Tarımsal Araştırmalar Enstitüsü, Samsun
Kenevirden Kağıt/Karton İstihsali ve Milli Kazanım Modeli