Kanser Tedavisinde Kenevir
13 Temmuz 2018

Kenevirin çetene adı verilen tohumlarında % 28- 35 oranında omega 3-6 yağ asitleri bulunur. İçerdiği yüksek linoleik asiti nedeniyle kolesterol dostu yemeklik yağ olarak değerlendirilir. Ayrıca kavrularak çerez olarak da tüketilir. Birçok ülkede kuş yemi olarak da kullanılmaktadır. Yağı alındıktan sonra elde edilen küspesi kesif yem hammaddesi olarak hayvan beslenmesinde değerlendirilir. Kenevirin etken maddelerden “Delta – 9- Tetrahidrocannabinol”den Nabilon  ticari ismiyle üretilen ilaç, kanserli hastalara kemoterapi uygulamasında durdurulamayan kusma ve bulantıları önleyici olarak %90 başarı ile kullanıldığı bilinmektedir Birçok tıbbi yayında; glokom, artrit, romatizma, kalp, epilepsi, astım, mide rahatsızlıkları, uykusuzluk ve omurga rahatsızlıkları gibi en az 250 hastalıkta kenevirin etken maddesi THC (Tetra hidrocannabinol)’nin kullanıldığı ifade edilmektedir.

Kanser tedavisi deneyinde yüksek konsantrasyonda canabidiol (cbd) kanserli hücreye uygulandığında (fotoğrafta mavi renk görünen) protein yüzey oluşturur ve bu sayede immün sistemini koruyan beyaz katil hücreler o ana kadar gizli kalan kırmızı renkli kanser hücrelerini fark edip saldırıya geçer, kanserli hücreyi yok eder.

Bu prosedür tipta “apoptose olarak adlandırılır.

Bu prosedürü geliştirmek için daha fazla cbd konusunda standartlaşacak araştırmalar yapılması gerekmektedir.

Kanser, MS, alzheimer, epilepsi ve bunun gibi autoimmune rahatsızlıklar için doğadaki en güçlü ve etkili bir bitki kenevirdir.

Medical marijuana (Tıbbi kenevir) ismi ile anılır.

1930’lardan itibaren ilaç sektöründe kenevir bazlı doğal ürünler kara listeye alınmıştır. “Marihuana” sözcüğünü dönemin kağıt sanayicisi Hearts’in gazeteleri aracılığı ile en tehlikeli uyuşturucusu olarak beyinlere kazıdılar.

Bu sözcükle kenevirin ne olduğunu unutturmak istiyorlardı. Onun yerine tehlikeli bir uyuştucu madde profili çizdiler ve istedikleri gibi başarıya ulaştılar. Marihuana’yı yasaklatmayı başardıklarında keneviri yasaklatmış oldular. Karar verildiğinde komitede olan doktor bile keneviri yasakladıklarını bilmiyordu.

Mezopotamya (iki nehir arasında kalan toprak alan) ingilizceye anadoludan geçmiştir. Dicle ve Fırat nehirlerinin arasında kalan bölgenin adıdır. Meso “orta, ara “, potomas “nehir” kelimelerinden Mesopotamia doğmuştur.

Mezopotamyada, Sümerlerin zamanından beri tohumları ve yaprakları ilaç olarak kullanılmıştır.

Bu da bilinen ilk yazılı kaynakların 5000 yıl öncesine gitmesinden dolayı binlerce yıldır kullanılan, yine insanların aç gözlülüğü sonucu birçok hastalığa çare olabilecek, kesinlikle alışkanlık yapmayan bu değerli bitkinin insanlar tarafından kullanılması engellenmiştir.

Kenevir’i yarı sentetik bir afyon alkaloidi olan çok tehlikeli ve alişkanlık yapan eroin yada kokain ile karıştırmamak lazım.

Eroin, morfinden kimyasal yollarla elde edilir ve alışkanlık yapan ve tedavi olunmadığı takdirde ölümle sonuçlanan uyuşturucu bir maddedir.

Kokain de koka yapraklarından elde edilen “alışkanlık yapan çok güçlü bir uyuşturucu madde”dir.

Amerika’da 38 eyalette kullanılması yasal olan bu bitkinin kanserle ilişkisine ve başlıca etken maddeleri olan THC ve CBD’nin kanser üzerindeki çalışma mekanizmasına bakalım.

Tetra hidro kanabinol psikoterapik etkisi olan bir kannabinoiddir ve marinol, syndros, Sativex ticari adları ile kırmızı reçete ile ilaç olarak satılmaktadır.

THC daha evvelki bölümlerde bahsettiğimiz üzere ilk olarak Israil’de Hebrew Üniversitesi’nde Raphael Mechoulam tarafindan 1964 yılında kannabis bitkisinden ayrıştırılmıştır ve “anandamide” adı konmuştur. Anandamide adı pek tutmamış ve organik kimya dilindeki adı ile yani delta 9 tetra hidro kannabinol adı ile tanınmıştır.

Kannabiodlerin antitümör etkileri birkaç şekildedir ve anlaşılması zor bir dizi reaksiyon zincirinden oluşur:

  • Kontrollü ölüm dediğimiz apoptosisi mitokondride başlatır.
  • Tümörün damarlanmasını durdurur (antiangiogenesis).
  • Metastazı durdurur ve öncelikle metastaz tümörlerini ortadan kaldırıp sonrasında primer tümöre odaklanır.

Kannabiodler kanserli hücre zarına CB1 ve CB2 reseptörleri vasıtası ile girer ve ceramide oluşumunu başlatır. Ceramide ise miyelin kılıfını hidrolize eder. Bunun sonucunda mitokondriler kontrollü ölüm emrini başlatır ve kanserli hücreler tespit edilerek kannabinoidler tarafından yok edilir.

Kannabinoidler (CBD)’in apoptosis oluşturması CB1 ve CB2 reseptörlerinden bağımsız çalışır. Kanserli hücrelerde bulunan ID 1 proteini üzerinden bağlanan CBD, estrogen ve estrogen+ olan meme kanserleri üzerinde etkili olmasıda bu ID1 proteini ile ilişkilidir.

THC ve CBD’nin çalışma mekanizmasının daha derinlerine inmeden tam burada kenevir yağının nasıl kullanılması, hangi kanser türüne hangi dozaj uygulanması, CBD/ THC  oranlarının kanser tiplerine göre ne şekilde hesaplanmasını anlatmak daha faydalı olacaktır. İleriki yazılarımızda bu konuları irdeleyeceğiz.

Erdem Ulaş

Son Haberler

Türkiye’nin İlk Kenevir Ekmeği MANNA NAN-I AZİZ
Tekirdağ Ar-Ge Amaçlı Ekim Görüşmeleri
Bunun adı Hint keneviri değil Türk Keneviridir malımıza sahip çıkalım…
Konya Çatalhöyük’te Dünyanın İlk; Türk Kenevirinden Bebek Kundağı Bulundu
KENTÜRK 0-23 KENEVİR HASAT MAKİNASI
Her Kenevirden Korkmayın

Her Kenevirden Korkmayın

17 Haziran / 2019
Kenevir üretiminde cumhurbaşkanımız ve kadınlarımız el ele…
Kadınlarımız keneviri sevdi
Kenevirin Üretimine İlişkin Tarımsal Politikalar Yeniden Şekillendiriliyor
Kastamonu Kendir Şenliği 06.04.2019
Kenevir neden geleceğimizin bir parçası oldu?
Kenevirden İnsan ve hayvanlar için yiyecekler
18 Aylık Ömrü Kalan David Hibbitt, Kanseri Kenevir Yağı ile Yendi!
Doktorların 9 Ay Ömür Biçtiği Adam, Kenevir Yağı ile Kurtuldu
Kenevir Yağı 90 Gün İçinde Tümörleri Öldüren Bir Reçete
İnsan Bedeni Kenevir Bileşenlerini Kullanmak Üzere Tasarlanmıştır
Bürokrasi ihraç üründe kapıyı açmıyor, üç ülke bize mal vermiyor… Kenevir tohumumuz yok
EL DEZENFEKTAN MAKİNESİ
TECHNOARGE Tarafından %100 Kenevirden (Sıfır Atık) File Üretimi Başladı
Türkiye’de Kenevirden Biyolojik Virüsleri Tespit Edebilen ULV & X-RAY ve Dezenfeksiyon Cihazı Yapıldı
ZEYTİNYAĞLI YİYEMEM AMAN” türküsünün acı gerçeği;
Kenevirin Yakın Tarihi ve Bilinmeyen 18 Gerçeği
Çedene tek başına havadan fosforu alıp toprağa verebilen tek bitkidir.
Endüstriyel Kenevir İnisiyatifi, Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası-Mart2018
Endüstriyel Kenevir Çalıştayı-Karadeniz Tarımsal Araştırmalar Enstitüsü, Samsun