Kenevir üretiminde cumhurbaşkanımız ve kadınlarımız el ele…
13 Mayıs 2019

Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın kenevir üreteceğiz açıklaması “Endüstriyel kenevir milli ekonomi savaşımızı kararlı bir şekilde başlattık.

Eskilerden hatırlarım. Anacığım evde file dokurdu. Biz de o filelerle alışverişe giderdik. O zamanlar bu fileler kenevirden yapılırdı. Bu ürünlerin toprakla dostluğu var.”Ülkemiz geleceği için can suyu olmaya devam ediyor. Türkiye Cumhuriyeti ekonomisinde çiftçilere ayrılan yaklaşık 2.000.000.000 TL tutarındaki bütçeden tarımsal destek amacıyla kenevir üretimi artırma yardımı bu alanda çalışan çiftçilerimizin başta Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan sayesinde yüzünü güldürmeye devam ediyor.

Kenevir Sentetik malzeme ve zihin kontrolünden kurtuluş , insanlığın doğaya geri dönüştü. The ekonomist dergisi 2019’a girerken kapağında ünlü ressam L. Da Vinci’nin vitruvilius insanı tablosuyla çıktı.

Ressam tarafından çizilmiş anatomi resmindeki kişinin bir elinde telefon öteki elinde kenevir yaprağı vardı. Adeta sol elinde kontrol sağ elinde özgürlüğü simgeliyordu.

Bugün Huawei ile çeşitli teknolojik odaklar arasında gerçekleşen biyoteknolojik bir savaştan söz ediliyor. 2025 dijital devrimiyle birlikte genetiğiyle oynanmış insansı canlılardan söz ediliyor. Sadece insanlar bütün canlıların iletişim halinde olacakları bir dünyadan söz ediliyor.

Sanal alemde gerçek insanlarla esleniği bulunan karakterlerle sanal savaştan ve sanal ordular kurulabilmesi söz konusu iken gerçek hayatta gökyüzünde uydulardan gönderilen projeksiyon sistemiyle oluşturulmuş hologram görüntüleriyle karşılayabilmemiz söz konusudur.Sanal dünya ile beraber gelecekte yaşadığımız dünyayı ilgilendiren bir diğer önemli nokta ise gen teknolojisidir.

Fizikte karanlık madde kavramının keşfinden sonra DNA ve yapısına daha ayrıntılı bir şekilde incelendiği günümüz bilim düzeyinde bir yandan uzayın ve daha geniş bakış açısıyla evrenin daha iyi şekilde anlaşılmasına gittikçe yaklaşılıyor. Cansı ve canlı maddelerin ve organizmaların sırrını ve birbirleriyle olan ilişkileri keşfediliyor.

Aynı zamanda insanların ne yapacağı ve nelerle karşılaşacağı veya bu insanların ne yapılacağı nerede ne için kullanılacağı sorusu gündeme geliyor. Bütün bunlara karşılık olarak doğanın bizlere sunduğu mucizevi bitki karşımıza çıkıyor: kenevir! Ekolojik sisteme ve doğal dengeye katkı sunan kenevir kolay ulaşılabilir ve ekonomik bir çözüm olarak karşımıza çıkıyor.

Günümüz koşullarında endüstriyel kenevir kullanılabileceği alanlar gıda, tekstil, ilaç,petrol petrokimya ,kağıt , kozmetik , mobilya ,inşaat otomotiv alanları buna dahildir.Günümüz sağlık alanında iyileştirici etkileri bulunan bir ilaç olan kenevir özellikle kanser ve şeker hastalıklardan korunmak ve tedavisi için kullanılan önemli bir gıdadır. Ülkemizin verimli topraklarında yetiştirilebilen kenevir ilaç ve gübre parası istemiyor. Ekildiği yerde kendi kendini beslemekle kalmıyor Bal üretiminde meyve sebze üretimine kadar birçok alanda verimlilik artırıyor.

Kenevir tekstil veya inşaat malzemesi olarak kullanıldığında radyasyon ve izolasyon konusunda ve antibakteriyel özelliğiyle dayanıklı bir materyal olan kenevir geri dönüşümlü olarak tekrar kullanılabilen özelliğe sahiptir. Ülkemizin 19 ilinde Ekim izni verilen kenevir bitkisi TC Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarından sonra kenevir konusunda yıllardan beri oluşan algının kırılıp ekonomik bir ışık olma yolunda ilerliyor.

Not: sanayi (erkek kenevirin halk arasında esrar olarak bilinen ve yüksek narkotik madde (THC) ihtiva eden dişi hali ile karıştırılmaması gerekiyor.)Kenevirden elde edilebilecek olan THC , afyon gibi maddelerin tıbbi amaç ilej kullanılabileceği gibi bonzai , eroin bağımlılarının tedavisinde de kullanılabilir.

Nam-i diyar Anadolu dilinde kendir olarak bildiğimiz bitkiyi sayın cumhurbaşkanımız açıklamasıyla ve T.C Bakanlıkları konuya dair çalışmaları sürdürmekte ve bir tehdit unsuru olmaktan çıkartılıp her anlamda fırsata dönüştürmek için siyasetçilerimizden sayın Dr. Yalçın Koçak köye dönüş kırsal kalkınma projesi ile sayın hocamız Muzaffer Gökçimen tekno araştırma geliştirme konusunda sivil toplum olarak endüstriyel kenevir konusunda T.C Bakanlıkları nezrindeki çalışmaları devam ettirmektedir.

TİGEM bünyesinde çalışmalarını yürüten sayın genel müdür Ayşe Ayşin Işıkgece yönetiminde sanayi tipi kendir bitkisi önemle ele alınıp milli ekonomiye destek veren çalışmalarını devam ettirmektedir. Ülkemiz üniversitelerinde devam eden konferanslarda ürünün gelişimi veya ürünün doğru algısının sağlanması için önem arz ediyor.

Ülkemizde kurulan sayın Dr. Yalçın Koçak’ın kurucusu olduğu Azık kooperatif Başkanlığının müdürü sayın Demet Songurtekin tarafından yürütülen  çalışmalar ülkemizin gelecek aydınlığına yol açmaktadır.

Cumhurbaşkanımızın yürüttüğü bu proje kapsamında gazeteci olarak kendir bitkisi için ülkemiz adına bir müjdeyi paylaşmak istiyorum.

Azık Kooperatif Tekno ARGE elek. Mat. De. İhr. San. Tic. Ltd. Şti. hocamız Muzaffer Gökçimen Anadolu topraklarında yetiştirilen kenevir bitkisinin güvenlik ve kuş kovucu sistemini izinli ekin arazileri nezdinde TİGEM İşbirliğiyle birlikte ücretsiz olarak uygulamaya başladı.

Cumhurbaşkanımızın yürüttüğü bu proje kapsamında gazeteci olarak kendir bitkisi için ülkemiz adına bir müjdeyi paylaşmak istiyorum.

Azık Kooperatif Tekno ARGE elek. Mat. De. İhr. San. Tic. Ltd. Şti. hocamız Muzaffer Gökçimen Anadolu topraklarında yetiştirilen kenevir bitkisinin güvenlik ve kuş kovucu sistemini izinli ekin arazileri nezdinde TİGEM İşbirliğiyle birlikte ücretsiz olarak uygulamaya başladı.

Cumhurbaşkanımızın bu projesi kapsamında ilk defa devlet ve sivil toplum örgütleri unutulmuş olan kenevir üretiminin 4 ay gibi kısa sürede ilerletiyoruz.

Azık Kooperatifi tekno ARGE elek mat de İhr.San.Tic.Ltd.Şti yetkilisi sayın Muzaffer Gökçimen Anadolu topraklarında yetiştirilen kendir bitkisinin güvenlik amaçlı koruma ve kuş kovucu sistemini izinli ekin arazileri nezdinde TİGEM  İşbirliğiyle birlikte ücretsiz olarak uygulamaya başladı.

Azik kadın kooperatifi nezdinde ülkemizin nezdinde dört bir yanında endüstriyel keneviri toprakla bütünleştirmek devam ediyor.

Kastamonu Amasya İzmir Yozgat iller ilerleyişinde toprakla bütünleşmeye devam ediyor. Amasya Gökhöyük TİGEM işletme Müdürü sayın Hüseyin Yılmaz bey Amasya ilimizde yapılan sanayi tipi kenevir bitkisi ve geliştirilebilirliği konusunda Azık Kadın Kooperatifi ve ARGE çalışmalarıyla konusunda istişarede bulundu .

İstişare toplantısında Amasya topraklarının sanayi tipi kendir ürünü açısından verimliliğine dikkat çekti.

Milli ekonomi açısından endüstriyel kendir bitkisi Amasya ili coğrafyasında verimliliği başta olmak üzere ipek yolu ticaret hattı 19 ilin sürdürülebilirlik ana noktasında iller bazında lojistik ve verimlilik açısından pilot bölge olması koridor sistemi konusunda çalışma yapılması ve milli ekonominin yıldızı parlayan bir bölgesi….

Son Haberler

Türkiye’nin İlk Kenevir Ekmeği MANNA NAN-I AZİZ
Tekirdağ Ar-Ge Amaçlı Ekim Görüşmeleri
Bunun adı Hint keneviri değil Türk Keneviridir malımıza sahip çıkalım…
Konya Çatalhöyük’te Dünyanın İlk; Türk Kenevirinden Bebek Kundağı Bulundu
KENTÜRK 0-23 KENEVİR HASAT MAKİNASI
Her Kenevirden Korkmayın

Her Kenevirden Korkmayın

17 Haziran / 2019
Kadınlarımız keneviri sevdi
Kenevirin Üretimine İlişkin Tarımsal Politikalar Yeniden Şekillendiriliyor
Kastamonu Kendir Şenliği 06.04.2019
Kenevir neden geleceğimizin bir parçası oldu?
Kenevirden İnsan ve hayvanlar için yiyecekler
18 Aylık Ömrü Kalan David Hibbitt, Kanseri Kenevir Yağı ile Yendi!
Doktorların 9 Ay Ömür Biçtiği Adam, Kenevir Yağı ile Kurtuldu
Kenevir Yağı 90 Gün İçinde Tümörleri Öldüren Bir Reçete
İnsan Bedeni Kenevir Bileşenlerini Kullanmak Üzere Tasarlanmıştır
Bürokrasi ihraç üründe kapıyı açmıyor, üç ülke bize mal vermiyor… Kenevir tohumumuz yok
EL DEZENFEKTAN MAKİNESİ
TECHNOARGE Tarafından %100 Kenevirden (Sıfır Atık) File Üretimi Başladı
Türkiye’de Kenevirden Biyolojik Virüsleri Tespit Edebilen ULV & X-RAY ve Dezenfeksiyon Cihazı Yapıldı
ZEYTİNYAĞLI YİYEMEM AMAN” türküsünün acı gerçeği;
Kenevirin Yakın Tarihi ve Bilinmeyen 18 Gerçeği
Çedene tek başına havadan fosforu alıp toprağa verebilen tek bitkidir.
Endüstriyel Kenevir İnisiyatifi, Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası-Mart2018
Endüstriyel Kenevir Çalıştayı-Karadeniz Tarımsal Araştırmalar Enstitüsü, Samsun
Kenevirden Kağıt/Karton İstihsali ve Milli Kazanım Modeli