Kenevirden Kağıt/Karton İstihsali ve Milli Kazanım Modeli
19 Eylül 2018

Papirüs kağıt, tarihteki ilk kağıt olup papirüs bitkisinden antik Mısırlılar tarafından yapılmıştır. M.Ö. 2700 yılında antik Mısırlıların mezarları ve tapınaklarında kağıt bulunmuştur. Bugünkü anlamda kağıdın menşei  Çin’dir. Yeni kanıtlar Çin’ in dünyada ilk kağıdı yapmak için eski doğranmış balık ağları kullandığını göstermektedir. Üç yüzyıl sonra, MS 100 civarında, Ts’ai Lun adında bir Çinli bilim adamı ağaç kabuğu, keten ve kenevir artığı ile kağıt yapmıştır. Kağıt yapım sanatı yüzyıllar boyunca Çin’de gizli tutulmuştur. Üçüncü yüzyıla kadar Çin’de gizlilik içinde tutulan kağıt yapımı yavaş yavaş Asya’da, önce Vietnam ve Tibet’e yayılmıştır. Dördüncü yüzyılda Kore’ye , 6. yüzyılda da Japonya’ya ulaşan kağıt yapımına daha sonra Nepal ve Hindistan’da başlanmıştır.

Onuncu yüzyılda Afrika ve Avrupa’ya yayıldı ve nihayet 1494 civarında İngiltere’ye ulaşmıştır.

Kağıt yapımında modern kağıt ve basım endüstrisinin doğumu Johann Gutenburg ile olmuştur. 18. yüzyılda kağıt üretimi giyim dahil olmak üzere gazeteler, kitaplar, dergiler, kağıt torba, tuvalet kağıdı, para ve diğer amaçlar için büyük miktarlarda kitlesel üretimi yapılan bir endüstri haline gelmiştir.

1690 yılında ilk ABD kağıt fabrikası William Rittenhouse tarafından Memphis, Pennsylvania’da inşa edilmiştir. Amerikalılar , 1860’ların sonlarında ilk ahşap kağıdı yapmaya başlamıştır.  Endüstri devrimi ile birlikte matbaacılık ve kağıt üretiminde yine bu mucizevi bitki, kenevir sapları kullanılmıştır. İlk amerikan bildirgesi kenevirden yapılan kağıda basılmıştır.

Kağıdın üretim süreci, ilk olarak yıllık ve odunsu bitkilerin dövülerek parçalarından kağıdın hammaddesi olan selülozun elde edilmesiyle başlar. Hammaddenin temini sürecinde, odunlar yongalama makinesinde, yıllık bitkiler ise kesme makinelerinde ufak parçalara ayrılır. Mekanik işlem süreci sonunda elde edilen parçalar, çeşitli kimyasal madde çözeltileri ile 135-180 °C sıcaklıkta 4-7 atü’ lük basınçla kazanlarda pişirilerek selüloz hamuru elde edilir. Hazırlanan selüloz, içindeki yabancı maddelerden ve az pişmiş kısımlardan ayrıştırılarak öğütülme işleminden geçer. Bu süreçte, istenilen kağıdın niteliğine bağlı olarak dolgu tutkallama makineleri ile boya ilave edilir.

Elde edilen hamur, yatay hamur teknelerinin elek ve dağıtma kasalarında süzgeçten geçirilir. Bu işlemin amacı, hamurun suyunu bırakmasını sağlamaktır. Sonrasında yer alan presleme sürecinde de hamuru suyundan arındırma işlemi devam eder. Bu işlemin ardından, preslenen hamur kurutma silindirlerine gider. Son aşamada, kağıt-karton ürünleri istenilen boyutlarda kesilerek veya bobin haline getirilerek ambalajlanır ve satışa sunulur.

1 dönüm kenevir tarlasından 4 dönüm ağaca eşdeğer kenevir elde edilir. Kenevir 4 ay içerisinde biçilmeye hazır hale gelir, bir ağaç ise ortalama 20 yılda kağıt yapımı için hazır hale gelir.

Ağaç %60 selüloz, Kenevir sapı %77- 85 selüloz ihtiva eder.  Bu çok çeşitli endüstriyel kullanımda çok kaliteli ham madde demektir. Yüksek selüloz miktarı ve kısa yetiştirilme döngüsü ile kağıt yapımında en ideal kaynaktır.

Kenevir yetiştiriciliği ormanların azalmasını engeller ve ağaç katliamını önler.

Kağıt yapımında ağaç yerine kenevir kullanımı çok daha ucuza mal olmaktadır. Kenevirden üretilen kağıtın maliyeti ağaçtan üretilenin kağıdın maliyetinin sadece %50’si dir. Yarı yarıya fiyat rekabet avantajı yaratmaktadır.

Kenevirden elde edilen kağıt ağaçtan elde edilen kağıttan 10 defa daha fazla geri dönüşüme (recycling) sahiptir.  Geri dönüşüm konusunda kenevir dünyanın en ideal bitkisidir.      Kenevirden yapılan kağıt daha dayanıklıdır. Asit ihtiva etmez. Ülkemizde henüz kenevir istihsali yeni yeni yapıldığı için endüstriyel anlamda üretim yapılmamakta. Ülkemizde kağıt fabrikalarımız- SEKAnın kapanması ile yerli üretim yapmamakta ve yaklaşık 4 Milyar Dolarlık bir ithalat yapmaktayız,  Dünya pazarlarında Çin başta olmak üzere kenevirden endüstriyel kullanımla kağıt yapımında her geçen gün yeni tesisler açılmakta olup, yaklaşan para savaşları, ekonomik krizlere karşı milli ve yerli olarak üretilebilecek dışa bağımlılığı sıfıra indirecek yegane mucizedir kenevir , kağıt karton sektörü için .

ÖZET OLARAK;

  • Kenevirden yapılan kağıt ve kartonun kimyasal bileşeni yoktur,
  • Organiktir, bio-bozunurdur,
  • 10 kere dönüştürelebilir,
  • Sağlıklıdır, üretim sürecinde ve kullanımda zarar vermez,
  • Kullanımı uzun ömürlüdür, 1000 sene bozulmadan kullanılabilir,
  • Üretimi çok ucuzdur,
  • 4 ay gibi kısa bir sürede tohumdan son kullanıma hazır kağıt haline getirilebilir.
  • İçeriğinde %77- 85 selüloz ihtiva eder. Selülozu selüloz asetat olarak ayrıştırıp çok farklı kategorilerde onlarca tip kağıt yapımında kullanılabilir.

Keneviri; kağıt, karton, ambalaj sektöründe kullanmamız için onlarca gerekçe varken kullanmamamız için hiç bir sebep bulunmamaktadır. Olası ekonomik sıkıntılar için süratle harekete geçmeli ve endüstriyel kenevir istihsalini yapmalıyız.

Erdem Ulaş – 2018

 

AĞAÇLAR HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN 14 GERÇEK

 *Ağaçlar besinlerinin % 90’ını atmosferden, % 10’unu topraktan alır.
*Yaşlanarak ölen ağaç yoktur. Ağaçları mikroplar, böcekler, insanlar, yangınlar ve doğal afetler öldürür. …
*Dünyada 20 bin çeşit ağaç türü vardır.
*Yaprakları hayvanlar ya da böcekler tarafından yenmeye başlanan ağaçlar sinyal göndererek diğer ağaçları tehlikeye karşı uyarır. Uyarılan ağaçlar salgıladıkları kimyasallarla sindirimi çok zor, lezzetsiz yapraklı ağaçlara dönüşür.
*Dünyada yaşayan en büyük canlı California Kızılağaç Ormanı’nda bulunan “sequoia” ağacıdır. 30 katlı bir bina yüksekliğindeki bu ağaç tahminen 2756 ton ağırlığındadır. *Olgunlaşan bir ağaç, bir fidana nazaran havayı temizlemede 70 kez daha etkindir. Yılda 1 tona yakın karbondioksidi absorbe edebilirler.
*Tek bir ağaç yılda 118 kilogram oksijen üretmektedir. Yani iki ağaç 4 kişilik bir ailenin bir yıllık oksijen ihtiyacını karşılamaktadır.
*Tek bir ağaç bir arabanın 4 bin kilometrede oluşturduğu karbon kirliliğini yok edebilme kapasitesindedir.
*Her bir insan yılda sadece kâğıt ihtiyacı için 10-15 yaşlarında yetişkin bir ağacı yok etmektedir.
*Bir ağaç yılda 2 ton suyu çekerek su baskınlarını engellemektedir.
*Ağaçlar insan akciğerini tamamen etkileyecek toz partiküllerini havadan temizler.
*2012’den itibaren her birey 30 ağaç dikse global ısınmanın ortadan kalkacağı tespit edilmiştir.
*Bir ağaçtan yaklaşık 70 bin adet kurşunkalem yapılmaktadır. Bu sebeple yılda 82 bin ağaç kesilmektedir.
*Bir bebek, tuvaletini haber verinceye kadar kullandığı çocuk bezleriyle 25 ağacın ölümüne sebep olmaktadır.

Son Haberler

Türkiye’nin İlk Kenevir Ekmeği MANNA NAN-I AZİZ
Tekirdağ Ar-Ge Amaçlı Ekim Görüşmeleri
Bunun adı Hint keneviri değil Türk Keneviridir malımıza sahip çıkalım…
Konya Çatalhöyük’te Dünyanın İlk; Türk Kenevirinden Bebek Kundağı Bulundu
KENTÜRK 0-23 KENEVİR HASAT MAKİNASI
Her Kenevirden Korkmayın

Her Kenevirden Korkmayın

17 Haziran / 2019
Kenevir üretiminde cumhurbaşkanımız ve kadınlarımız el ele…
Kadınlarımız keneviri sevdi
Kenevirin Üretimine İlişkin Tarımsal Politikalar Yeniden Şekillendiriliyor
Kastamonu Kendir Şenliği 06.04.2019
Kenevir neden geleceğimizin bir parçası oldu?
Kenevirden İnsan ve hayvanlar için yiyecekler
18 Aylık Ömrü Kalan David Hibbitt, Kanseri Kenevir Yağı ile Yendi!
Doktorların 9 Ay Ömür Biçtiği Adam, Kenevir Yağı ile Kurtuldu
Kenevir Yağı 90 Gün İçinde Tümörleri Öldüren Bir Reçete
İnsan Bedeni Kenevir Bileşenlerini Kullanmak Üzere Tasarlanmıştır
Bürokrasi ihraç üründe kapıyı açmıyor, üç ülke bize mal vermiyor… Kenevir tohumumuz yok
EL DEZENFEKTAN MAKİNESİ
TECHNOARGE Tarafından %100 Kenevirden (Sıfır Atık) File Üretimi Başladı
Türkiye’de Kenevirden Biyolojik Virüsleri Tespit Edebilen ULV & X-RAY ve Dezenfeksiyon Cihazı Yapıldı
ZEYTİNYAĞLI YİYEMEM AMAN” türküsünün acı gerçeği;
Kenevirin Yakın Tarihi ve Bilinmeyen 18 Gerçeği
Çedene tek başına havadan fosforu alıp toprağa verebilen tek bitkidir.
Endüstriyel Kenevir İnisiyatifi, Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası-Mart2018
Endüstriyel Kenevir Çalıştayı-Karadeniz Tarımsal Araştırmalar Enstitüsü, Samsun