15
Kas
2018
0

Kenevirin Yakın Tarihi ve Bilinmeyen 18 Gerçeği

Kenevirin üretimi ve satışı, dünyanın bazı ülkelerinde tamamen yasaklıdır; bazılarında ise kısıtlı olarak yapılabilmektedir.
Türkiye de, kenevirin yasaklı olduğu ve uyuşturucu sınıfında yer aldığı düşünülen halbuki resmi gazete de 29 Eylül 2016 tarihinde çıkan yönetmelik ile ekimi 19 vilayette serbest olan ülkelerden biri.

Peki eski tarihlerde üretimi yaygın olan ve hatta Amerika’da üretimini yapmayan çiftçilerin hapse atılmasına neden bu bitki, niçin bizim düşmanımız?
Bu sorunun cevabını vermeden önce, kenevirin hiç bilmediğiniz faydalarına bir bakalım:

1. Bir dönümlük kenevir, 25 dönümlük orman kadar oksijen üretir.
2. Yine bir dönümlük kenevirden, 4 dönüm ağaça eş kağıt üretilebilir.
3. Kenevir tam 8 kez kağıda dönüştürülebilirken, ağaç 3 kez kağıda dönüştürebilir.
4. Kenevir 4 ayda yetişir, bir ağaç ise 20-50 yılda…
5. Kenevir, gerçek bir radyasyon temizleyicidir.
6. Kenevir dünyanın her yerinde yetiştirilebilir ve çok az suya ihtiyaç duyar. Ayrıca kendisini böceklerden koruyabildiği için tarım ilacına da ihtiyaç duymaz.
7. Kenevir ile yapılan tekstil ürünleri yaygınlaşırsa, tarım ilacı sektörü tamamen ortadan kalkabilir.
8. İlk kot pantolon, kenevirden yapılmıştır; hatta “kanvas” kelimesi kenevir ürünlerine verilen isimdir.
Kenevir ayrıca ip, halat, çanta, ayakkabı, şapka yapımı için de ideal bir bitkidir.
9. Kenevir, AİDS ve kanser tedavisinde kemoterapi ve radyasyon etkisini azaltma; romatizma, kalp, sara, astım, mide, uykusuzluk, psikoloji, omurga rahatsızlıkları gibi en az 250 hastalıkta kullanılmaktadır.
10. Kenevir tohumunun protein değeri çok yüksektir ve içindeki iki yağ asidi de doğada başka hiçbir yerde bulunmamaktadır.
11. Kenevirin üretimi soyadan bile daha ucuzdur.
12. Kenevirle beslenen hayvanlar, hormon takviyesine ihtiyaç duymaz.
13. Plastik ürünlerin tamamı, kenevirden üretilebilir ve kenevir plastiğinin doğaya dönüşmesi oldukça kolaydır.
14. Bir arabanın gövdesi kenevirden yapılırsa, dayanıklılığı çelikten tam 10 kat fazla olur.
15. Binaların yalıtımı için de kullanılabilir; dayanıklı, ucuz ve esnektir.
16. Kenevirle yapılan sabunlar ve kozmetik ürünler, suyu kirletmez; yani tamamen doğa dostudur.

Sayısız faydası olan kenevir, bir zamanlar dünyanın en önemli üretim bitkilerinden biriydi ama bugün, üretimi yasak.

Hatta Amerika’da 18. yüzyılda üretimi zorunluydu ve üretmeyen çiftçiler hapse atılıyordu. Ancak durum şimdi tam tersi.
Nedenini ise, şu bilgiler ışığında anlamak hiç de zor değil:

-W. R. Hearst, 1900’lü yıllarda Amerika’da gazete, dergilerin ve medyanın sahibiydi. Ormanları vardı ve kağıt üretiyordu. Eğer kenevirden kağıt yapılırsa, milyonlarını kaybedebilirdi.

-Rockefeller, dünyanın en zengin adamıydı. Petrol şirketi vardı. Bio yakıt olan kenevir yağı da, elbette onun en büyük düşmanıydı.

-Mellon, Dupont şirketinin ana hissedarıydı ve petrol ürünlerinden plastik üretmek için patente sahipti. Ve kenevir endüstrisi, onun pazarını tehdit ediyordu.
-Sonra ise, Mellon ABD Başkanı Hoover’in hazine bakanı oldu. Bu bahsettiğimiz büyük isimler yaptıkları toplantılarda, kenevirin bir düşman olduğuna karar verdiler. Ve onu ortadan kaldırdılar. Medya aracılığıyla, marihuana sözcüğüyle birlikte keneviri, insanların beynine, zehirli bir uyuşturucu olarak kazıdılar. Kenevir ilaçları piyasadan çekildi, bunun yerini bugün kullanılan kimnyasal ilaçlar aldı. Kağıt üretimi için, ormanlar katledildi. Tarım ilaçları ile zehirlenme ve kanser arttı.

Ve derken dünyamızı plastik çöplerle, zararlı atıklarla donattık…

İnsanoğlu, doğayı tüketmenin bir yolunu her zaman bulur ne de olsa; değil mi?

Bugün dünyamızı daha temiz yapmak, tarımı binlerce ürünü yapılan bu bitki ile birleştirip endüstrisini yapmanın zamanı gelmedi mi ?

3 Responses

 1. Güldane OKÇU

  Ellerinize sağlık bilgilendirmeler için.
  Dünyamızı temizlemek mümkün her ne kadar her şey bitti dünya yok oluyor diye bağıranlar olsa da zararın neresinden dönülse kar dır
  Her An yaratmakta olan bir yaratıcımızı var. Her An Yaratıyor. Bu önemli burda atacağımız her kararda öncelik Doğa olduğu sürece bu yaratım sürecinin içinde yer alırız ve sağlıklı temiz dünya yaratmakta Bize sunulan fırsatı KENDİR bitkisi ile yaparız. Yapıyoruz ALLAH ın izni ile. ALLAH a emanet olunuz. Saygılar…

 2. ferhat bayır

  merhaba, bu konuyu magazin boyutundan akademik ve laboratuar çalışması ve sanayi ve tarımda projelendirilmiş bir alan oluşturuldu mu acaba? yada koopertifleşme konusunda ankarada atılan adımlar varmıdır, reklam tanıtım yapılmadan çünkü californiya solcanına düşmeden gazetede ve görsel basından uzak tutarak kaynak nasıl oluşturulabilir acaba? yöre olarak hangi yöreye uygun oluyor? somut adım varmı pazarlama nasıl olacak? nerde ahngi fabrikada işlencek, hangi ürünler elde edilecek. adım ????????

  1. Kenevir

   İyi günler. ASAM Kendir Enstitüsü Başkanlığında Endüstriyel Kenevirden elde edilebilecek ürünler üzerine Kenevir Gerçeği ve Gerçek Köye Dönüş Projesi kapsamında bilimsel, sanayi ve laboratuar ortamı dahil her yönde gerekli araştırmalar ve çeşitli çalışmalar devam etmektedir.ASAM Kendir Enstitüsü Başkanı Erdem ULAŞ ‘ın Mucize Bitki Kenevir Kitabında detaylı açıklamalar mevcut. Sitemizi ve Kitapları takip ederek konu ile ilgili gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

Cevap Bırakın