26
Tem
2019
0

KENTÜRK 0-23 KENEVİR HASAT MAKİNASI

Türkiye’nin en prestijli AR-GE firması olan TECHNOARGE yönetim kurulu başkanı Muzaffer Gökçimen şahsı ve ortaklarıyla birlikte Türkiye’de izinli 19 vilayette Endüstriyel Kenevir ekimi için bu yıl çok büyük gayretle çalıştıklarını ve 1000 dönümün üzerinde izinli ekim yaptıklarını bu işe başladıkları üç yılda Endüstriyel Kenevirden sanayi ve savunma alanı için birçok Ar-Ge çalışmaları yaptıklarını tek eksiklerinin ise şu anda ekimi yapılan kenevirlerin hasadıyla ilgili olduğunu sözlerine ekledi.

Bilindiği gibi uzun yıllardır Türkiye de kenevir ekimi yapılmıyor. Bu sebeple teknolojik olarak Avrupa’nın çok gerisinde kaldık, ülkemizde ekimin yapıldığı dönemlerde de hasat ve lif ayırma işlemlerinin el işçiliği ile çok uğraş verilerek insan gücüne dayalı yapılması hem maliyetleri yükseltiyor hem de zaman konusunda kayıplara sebep oluyor.

Baş koyduğumuz bu yolda kendimize bir görev daha adledip tamamen yerli ve milli olmak üzere kendi imkânlarımızla KENTÜRK 0-23 marka yerli olan Endüstriyel Kenevir hasat makinemizi üretmeye karar verdik ve çalışmalarımıza başladık. Takriben 2 ay içerisinde bu eşsiz makineyi ekim yaptığımız tarlalarda kullanmaya başlayacağız.

Makinemizin en büyük özelliği tohumları saplardan ayıracak ve sapları bağlanmış şekilde hasat yapacak.

Son olarak çiftçilerimize vermek istediğimiz ikinci müjdeli haberimizde Endüstriyel Kenevir ekimi yapan çiftçilerimize yine kendi imkânlarımızla ürettiğimiz kenevir sapı lif ayırma makinesini ücretsiz olarak hediye edeceğiz.

 

Cevap Bırakın